Επίσκεψη στην σχολή ΕΠΑ.Σ ΟΑΕΔ Χαλκίδας

ΣΔΕ Μαντουδίου-Λίμνης-Αγ.Άννας

Επίσκεψη στην σχολή ΕΠΑ.Σ ΟΑΕΔ Χαλκίδας

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων που πραγματοποιούνται κατά την υλοποίηση Σχεδίων δράσης (projects)του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Μαντουδίου Λίμνης Αγ.Άννας , ομάδα εκπαιδευόμενων του, συνοδευόμενοι από τον διευθυντή του Σχολείου Κωνσταντίνο Μαντέ καθώς και των εκπαιδευτικών τους: Κατράκη Ήρα, Τσαμασφύρα Νικόλαο και Χαλιούλια Σταματία , επισκέφθηκαν την ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του ΟΑΕΔ Χαλκίδας οπου εδρεύει στο Βασιλικό Χαλκίδας. Εκεί μας υποδέχτηκαν και μας ξενάγησαν στο χώρο της σχολής, ο διευθυντής της ΕΠΑ.Σ. κος Λιάσκος Ιωάννης και ο υποδιευθυντής κος Πιτσούνης Αλέξανδρος, τους οποίους και θέλουμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα για την ενημέρωση και την φιλοξενία που μας παρείχαν.
Κατά την διάρκεια της επίσκεψης ο κος Μαντές Κωνσταντίνος , οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτικοί, συνομίλησαν μαζί τους και συζήτησαν για τον θεσμό της Μαθητείας, τις ειδικότητες, αλλά και τα προγράμματα που υλοποιούνται στην σχολή, καθώς επίσης και για το μελλοντικό σχεδιασμό εκπαιδευτικών σεμιναρίων . Τονίστηκε ιδιαίτερα το σπουδαίο έργο που επιτελείται στην ΕΠΑ.Σ για την επαγγελματική εξέλιξη των νέων μας και την σημαντικότητα της δημόσιας παιδείας.
Αρχικά η ξενάγηση μας στους χώρους των εργαστηρίων της σχολής , αλλά και η ταυτόχρονη πολυδιάστατη ενημέρωση μας, πραγματοποιήθηκε από τον Υποδιευθυντή κ. Πιτσούνη Αλέξανδρο. Πιο συγκεκριμένα επισκεφθήκαμε το εργαστήριο των Τεχνιτών Εργαλειομηχανών όπου ο Υποδιευθυντής και η Υπεύθυνη καθηγήτρια του εργαστηρίου , μας ξενάγησαν στον χώρο του μηχανουργείου, όπου επιδεικνύοντας μας σε πραγματικές συνθήκες πως πραγματοποιείται η χάραξη διαφόρων σχεδίων και πως κατασκευάζονται διάφορες μακέτες πάνω σε ποικίλα υλικά όπως ξύλο, πλάκα ξυλείας mdf, πλαστικοποιημένες επιφάνειες κ.α από τις αυτόματες μηχανές τόρνου και φρέζας CNC.
Στην συνέχεια περιηγηθήκαμε στους υπόλοιπους εργαστηριακούς χώρους όλων των ειδικοτήτων (Τεχνιτών Αμαξωμάτων, Τεχνιτών Μεταλλικών Κατασκευών, Τεχνιτών Υποστήριξης Υπολογιστικών Συστημάτων, Τεχνιτών Κομμωτικής Τέχνης και Τεχνιτών Εγκαταστατών Ψυκτικών και Κλιματιστικών).
Επίσης συζητήθηκε έντονα η θέληση για δημιουργία τμημάτων εκπαιδευτικών σεμιναρίων 600 ή 1200 ωρών διαφόρων ειδικοτήτων για ενήλικες όπου κύριο χαρακτηριστικό είναι η ανάγκη της σύνδεσης της εκπαιδευτικής εξειδίκευσης των ενηλίκων και της τεχνικής κατάρτισης με την αγορά εργασίας καθώς υπάρχει ένα μεγάλο κενό σε αυτόν τον τομέα , με απώτερο σκοπό την επαγγελματική επανένταξη τους στον εργασιακό χώρο.
Στο τέλος προβλήθηκε βίντεο στο οποίο παρουσιάζονται όλες οι ειδικότητες της ΕΠΑ.Σ. αλλά και το έργο των μαθητών το οποίο υλοποιείται καθόλη την διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Ευελπιστούμε να έχουμε σύντομα θετικές εξελίξεις σχετικά με την υλοποίηση σεμιναρίων κατάρτισης για ενήλικες όπου θα λειτουργήσει σαν εφαλτήριο για την επανένταξη τους στον εργασιακό τομέα αλλά και της αναβάθμισης των υφιστάμενων δεξιοτήτων τους.