Έκθεση πεπραγμένων ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus στο Βερολίνο 16-23/6/2022

ΣΔΕ Μαντουδίου-Λίμνης-Αγ.Άννας

Έκθεση πεπραγμένων ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus στο Βερολίνο 16-23/6/2022

Έκθεση πεπραγμένων  στο Βερολίνο 16-23/6/2022

Το ΣΔΕ Μαντουδίου- Λίμνης- Αγίας Άννας υλοποίησε πρόγραμμα Erasmus+ στο Βερολίνο από 16 έως και 23 Ιουνίου 2022 με τίτλο σχεδίου «Δασικά οικοσυστήματα: τα κύρια ζητήματα που διακυβεύονται – αναδάσωση, προστασία και αειφόρος διαχείριση» με κωδικό (2021-1-EL01-KA122-ADU-000018205). Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 14 μαθητές του Α και Β κύκλου και 2 εκπαιδευτικοί.

Μία εβδομάδα πριν την επίσκεψη στο Βερολίνο ( από 9 έως 15 Ιουνίου 2022) πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα εξ’ αποστάσεως ενημέρωση σχετικά με τα δασικά οικοσυστήματα από τον εκπρόσωπο του Βοτανικού κήπου Χαϊδαρίου. Τα θέματα τα οποία συζητήθηκαν ήταν η αναδάσωση, η προστασία των δασών και άλλα επείγοντα περιβαλλοντικά ζητήματα και βιώσιμη διαχείριση. Επίσης στις 9/6/2022 η διοργανώτρια υποδοχής μας ενημέρωσε για το πρόγραμμα στην Γερμανία, για την καθημερινότητα στο Βερολίνο καθώς επίσης μας έδωσε πληροφορίες σχετικά με την Πράσινη Συμφωνία της Ευρώπης. Τέλος στις 15/6/2022 η ένωση Εθελοντικών Δυνάμεων Προστασίας και Διάσωσης Δασών (Προκόπι Ευβοίας)https://volunteersprokopiou.wordpress.com/) πραγματοποίησε επίσκεψη στο σχολείο μας και μας έδωσε πληροφορίες σχετικά με τις δραστηριότητες του συλλόγου αλλά και τις εμπειρίες των πυρκαγιών του περασμένου καλοκαιριού στην Εύβοια.

Κατά την διάρκεια του ταξιδιού μας στο Βερολίνο πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές και πολιτιστικές επισκέψεις . Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκαν πολιτιστικές επισκέψεις στο Βερολίνο με ιδιαίτερη έμφαση σε μερικά από τα πολλά πάρκα όπως το Tiergarden, το Treptower Park . Επίσης πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο περίφημο ζωολογικό κήπο του Βερολίνου και στο ενυδρείο που υπάρχει στο συγκεκριμένο χώρο καθώς και στο Botanischen Gartens und Botanischen Museums Berlin ( Βοτανικός κήπος και Βοτανικό μουσείο Βερολίνου). Συναντήσαμε επίσης τον αξιωματούχο της δασικής διοίκησης του Βερολίνου ,Dirk Risestenpatt, ο οποίος μας εξήγησε συνοπτικά την δουλειά τους και στην συνέχεια οδηγηθήκαμε σε μία εκπαιδευτική περιήγηση με τα πόδια στο δάσος. Επισκεφτήκαμε το Πανεπιστήμιο Eberswalde όπου συναντήσαμε τον κοσμήτορα της σχολής των δασών και ενημερωθήκαμε για ζητήματα που σχετίζονται με το δάσος σε διεθνές επίπεδο και για την βιώσιμη ανάπτυξη.  Επιπλέον πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο Charlottenburg Palace,  στο Schlossgarten Charlotten και στο πάρκο του Σανσουσί που περιβάλλει το Ανάκτορο Σανσουσί στο Πότσδαμ της Γερμανίας. Συναντήσαμε επίσης στο Biosphärenreservat Schorfeide-Chorinm τον διευθυντή Dr. Martin Flade, ο οποίος μας έκανε μία παρουσίαση για την αειφόρο διαχείριση του δάσους. Επιπλέον πραγματοποιήθηκε συνάντηση με το παράρτημα  EUSTAFOR (European State Forest) στο Βερολίνο  και συζητήσαμε για την βιοοικονομία όπως εφαρμόζεται στα δάση www.forst.brandenburg.de 0331/97929-301. Με  αφορμή όλες αυτές τις επισκέψεις μελετήθηκαν τα δασικά οικοσυστήματα στο Βερολίνο. Οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για τρόπους προστασίας των δασών , για την αναδάσωση καθώς επίσης και για το πως μπορεί να γίνει αειφόρος διαχείριση των δασικών οικοσυστημάτων.

Επομένως η υλοποίηση του προγράμματος Erasmus+ στο Βερολίνο στέφθηκε με επιτυχία καθώς έδωσε πολλές χρήσιμες γνώσεις στους ενήλικους μαθητές του ΣΔΕ Μαντουδίου-Λίμνης -Αγίας Άννας για το πως να προστατεύουν τα δάση της περιοχής τους, για το πως να διαχειρίζονται αειφορικά το δάσος αλλά και για της δυνατότητες αναδάσωσης που υπάρχουν. Θέματα τα οποία είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για τους κατοίκους της Εύβοιας ύστερα από τις καταστροφικές πυρκαγιές του περασμένου Καλοκαιριού.